Kiedy pod koniec stycznia bieżącego roku media obiegła wiadomość, że część środowisk kombatanckich wystąpiła z inicjatywą przemianowania Młodego Miasta  na Solidarność, w pierwszej chwili uznałem to za jakiś żart, najzwyklejszą pomyłkę. Po kilku dniach sprawa ucichła - wobec słusznych kontrargumentów, które podnieśli znawcy historii Gdańska, wydawało się to logicznym zakończeniem całego wątku. Dziś znów jednak pomysł powrócił, tym razem dzięki głosowi radnych miejskich z ramienia "Prawa i Sprawiedliwości".

Czytaj dalej...

Kim jest ów tytułowy „Wypędzony” spośród „Wypędzonych”..? To prof. Manfred Kittel, były już dyrektor niemieckiej Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”. W dniu wczorajszym (tj. 15 grudnia) został odwołany. Rzecz jasna, tytułu niniejszego wpisu nie można traktować dosłownie, chociaż poruszony tu temat do ważnych bez wątpienia należy. Z depeszy PAP z wczorajszego wieczora (swoją drogą, to jestem mile zaskoczony, że temat ten zauważyły polskie media) dowiadujemy się, że prof. Kittel sam poprosił o przejście na inne stanowisko. Rada naukowa fundacji przychyliła się do jego prośby.

Czytaj dalej...

Dziś o północy zakończył się plebiscyt trójmiejskiej Gazety Wyborczej, w ramach którego mieszkańcy mogli wskazać priorytetowe ich zdaniem cele magistratów w Trójmieście. Redaktorzy sporządzili listę kilkunastu, potencjalnych inwestycji czy działań władz oraz miejskich jednostek budżetowych. Ku zapewne nie tylko mojemu zdumieniu na tej liście znalazła się m. in. kolejka linowa na Górę Gradową. Tym samym przypomniany został jeden z bardziej zaskakujących pomysłów na rozdysponowanie samorządowych (w domyśle: też i unijnych) funduszy.

Czytaj dalej...

Dziś (tj. 10 września) IPN rozpoczął na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku prace poszukiwawcze, których celem jest odnalezienie szczątków Danuty „Inki” Siedzikówny, Feliksa „Zagończyka” Selmanowicza i innych ofiar reżimu komunistycznego, które zostały zabite i pogrzebane w bezimiennych mogiłach prawdopodobnie na tej nekropolii w latach 1945-1956. Abstrahując od tego, czy poszukiwania zakończą się sukcesem czy też nie, to dziś Cmentarz Garnizonowy ponownie przypomniał sobie jako o miejscu, w którym – niczym w tytułowej pigułce – zawarte zostały w postaci nagrobków ślady skomplikowanej historii Gdańska minionych dwóch stuleci.

Czytaj dalej...

Wydawać by się mogło, że 75 lat po wybuchu II wojny światowej, w miejscu tak wyjątkowym, jak Gdańsk, wiemy już wszystko o pierwszych godzinach tego konfliktu, którego za symbolicznym początek uznaje się ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez artylerię okrętu szkoleniowego „Schleswig-Holstein”. Jednak jest inaczej – pytań, paradoksalnie, jest coraz więcej.

Czytaj dalej...

Wolne Miasto Gdańsk okresu międzywojennego fascynuje do dziś i ściąga na siebie uwagę wielu osób, nie tylko historyków. Mnóstwo dowodów tego znaleźć można nie tylko na forach internetowych, w gazetach, księgarniach czy bibliotekach, ale także … w przestrzeni miejskiej. I w środowisku kibiców piłkarskich. Z tym, że tu pojawia się pewien problem…

Czytaj dalej...

Zwroty typu „magiczne miejsce pełne uroku” czy „niepowtarzalny klimat starego (czytaj: najczęściej przedwojennego) miasta” dziś się już w większości zdezawuowały. Można je odnaleźć w większości ofert deweloperów, jeśli ich inwestycje powstają choćby i na skraju historycznej części danego miasta, w opisach wielu hoteli i pensjonatów, w tekstach tworzonych przez samorządy na ich własne potrzeby. Dotyczy to także w dużym stopniu Gdańska. Ale, jak to zwykle bywa, są od tej reguły i chlubne wyjątki. Biskupia Górka to miejsce, wobec którego wymienione określenia nadal są aktualne.

Czytaj dalej...