pon, 14 kwietnia 2014

Zwolnij teraz! Proszę z Radiem Gdańsk

Mój klub to Pomorze. Blog Ryszarda Stachurskiego
Zwolnij teraz! Proszę z Radiem Gdańsk saaq.gouv.qc.ca

Jeden samochód, nieletni kierowca bez prawa jazdy i siedmioro zabitych nastolatków. Tę tragedię z weekendu zapamiętamy na długo. Do ilu innych, nie mniejszych, choć oby z jak najmniejszą liczbą ofiar, dochodzi tylko z powodu brawury i nadmiernego pośpiechu?

Rozproszenie uwagi podczas prowadzenia samochodu jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków z udziałem nastolatków. Nie znamy danych z  Polski, ale zgodnie z raportem State Farm Insurance 57% nastoletnich kierowców w USA esemesuje prowadząc samochód. Nie rozmawia przez telefon, ale jadąc wpisuje wiadomość!

Zajmowanie się telefonem w czasie jazdy samochodem, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki w czasie jazdy rowerem, rozmowa z pasażerem podczas jazdy skuterem czy motocyklem, to tylko niektóre przykłady braku skupienia na drodze. Koncentracja na wielu innych sprawach w chwili, gdy uwaga powinna dotyczyć głównie bezpiecznej jazdy, to cecha wyróżniająca wielu młodych użytkowników dróg.

Inne badania, znów amerykańskie z National Highway Traffic Safety Administration wykazały, że brak wystarczającej koncentracji na prowadzeniu pojazdu jest przyczyną około 80% wypadków i 65% groźnych sytuacji na drodze. Pojawiło się wręcz określenie tzw. ślepoty z nieuwagi. Polega ona na tym, że kierowca skoncentrowany np. na rozmowie przez telefon nie dostrzega obiektów, na które patrzy, takich jak inne samochody, drzewa, piesi czy czerwone światło. Jedyną możliwością przeciwdziałania temu zjawisku, jest pełna koncentracja na prowadzeniu samochodu.

Dobrze, że zwróceniu uwagi na odpowiedzialność za kierownicą Radio Gdańsk poświęca akcję „Zwolnij teraz. Bądź odpowiedzialnym kierowcą”. Podobnych aspektów dotyczy też akcja „Na drodze do bezpieczeństwa”, choć skierowana jest raczej nie do kierowców, a do innych, najczęściej bardzo młodych użytkowników dróg. Akcję zainicjowaliśmy w 2012 roku, a w jej prowadzeniu Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu pomaga Grupa Lotos. Głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na bezpieczne zachowanie się w ruchu drogowym, ale też na sposoby udzielania pierwszej pomocy czy znajomość zasad podróżowania rowerem.  

Ostra szybka jazda nie dotyczy tylko prędkości na drodze, to nie tylko alkohol lub narkotyki w krwi kierowcy. To często i po prostu lekkomyślność, beztroska, brak czasu, niewiedza. I paradoksalnie wielka chęć życia. Dlatego razem z Radiem Gdańsk proszę: Zwolnij teraz!

Ps. Tekst ten jest ilustrowany plakatem akcji "Zapnij pasy, zachowaj życie", przygotowanej przez Towarzystwo Bezpieczeństwa Drogowego kanadyjskiej prowincji Quebec (SAAQ)

 

Komentarze   

0 # Telefonista 2014-04-15 22:08
Agresja na Drogach to jest glowny problem. A ona jest widoczna w postaci nadmiernej pelredkosci. Podjezdzania i zwalniania. Siedzenia komus na zderzaku. Poganiania swiatlami. W wielu krajach nawet wyprzedzanie jest uwazane za cos agresywnego.
Popieram takie akcje. Sam wydaje mi sie ze z wiekiem zmadrzalem. Bo kiedys tez niestety tak jezdzilem. I slowo honoru ze nie rozumialem jakie to jest glupie. Nikt mi tego nie powiedzial.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież